|
Cantitate
|
Preț
|
||
|
|
|||
Pompă de caldură GREE Versati III GRS-CQ12Pd/NhH-E
Pompa de căldură din seria Gree Versati III este o variantă îmbunătățită a gamei de pompe de căldură Versati II, fiabile și apreciate, dotată cu un compresor autonom, fiabil și eficient. Această pompă de căldură aer-apă reversibilă (încălzire și răcire) încorporează tehnologiile avansate ale pompei de căldură din generația anterioară, dezvoltată de Gree, unul dintre cei mai importanți producători de echipamente de aer condiționat din lume (liderul mondial în producția de aparate de aer condiționat - fiecare al treilea aparat de aer condiționat din lume este asamblat la Gree Electric Appliances Inc.).

O pompă de căldură aer-apă este, în esență, un aparat de aer condiționat cu o unitate exterioară reproiectată semnificativ, care permite utilizarea energiei (căldurii) de grad scăzut din aerul exterior, chiar și la temperaturi de până la -25°C, pentru încălzirea și furnizarea de apă caldă în clădiri rezidențiale și industriale. În loc de o unitate interioară tradițională, pompa de căldură dispune de un „hidromodul” - un dispozitiv în care freonul, în timpul condensării, transferă căldura din aerul exterior în apă, care, la rândul său, este utilizată pentru încălzire și apă caldă. Hidromodulul conține un modul de control cu senzor de debit și o unitate de automatizare, precum și o pompă de apă (în Versati III, aceasta este o pompă germană foarte eficientă de la Wilo), un schimbător de căldură, un vas de expansiune și un încălzitor electric pentru încălzirea suplimentară a apei în cazul în care, în cel mai sever îngheț, pompa de căldură nu poate extrage energia necesară pentru încălzirea apei la temperatura dorită. Pentru a alimenta sistemul de apă caldă, la unitate este conectat un cazan de încălzire indirectă (achiziționat separat).

Principiul de funcționare
Pompele de căldură Gree Versati III sunt unități care asigură încălzire la temperatură joasă, producere de apă caldă și aer condiționat folosind unități de tip ventiloconvector. Gama lor largă de putere le face potrivite pentru utilizarea în clădiri rezidențiale mici, precum și în spații comerciale. Performanța lor ridicată și designul modern le fac extrem de eficiente din punct de vedere energetic și fiabile. Sistemul poate fi conectat la un sistem solar, ceea ce face ca sistemele Versati să fie și mai ecologice și mai eficiente din punct de vedere energetic. Aceste pompe de căldură sunt ușor de utilizat și oferă o gamă largă de opțiuni de funcționare. Prin utilizarea de încălzitoare electrice suplimentare, acestea pot încălzi o cameră la practic orice temperatură exterioară.
Funcționând pe același principiu ca un aparat de aer condiționat convențional, Gree Versati 3 absoarbe căldura naturală din aerul ambiental și o folosește pentru a încălzi apa pentru încălzire și apă caldă. Vara, Versati poate inversa ciclul și poate furniza apă rece pentru răcire pe timpul verii. Pompele de căldură aer-apă Gree Versati pot reduce costurile de încălzire de până la 4 ori!

Moduri de funcționare
- Încălzire (apă de ieșire +20...+60°C)
- Răcire (apă de ieșire +7...+25°C)
- Încălzirea apei (până la +40 - 80°C)
- Încălzire + apă caldă
- Răcire + încălzire apă
Încălzirea este posibilă la temperaturi exterioare de la -25 la +35°C, răcirea la +10 la +48°C, iar apa caldă la -25 la +45°C. Pentru a implementa funcția de încălzire a apei calde, pe lângă pompa de căldură, va trebui să achiziționați un încălzitor de apă cu stocare indirectă pentru a acumula apă caldă. Acest încălzitor poate fi de la orice producător, inclusiv Gree.
În modul de încălzire în unitățile aer-apă au loc următoarele procese:
- Freonul trece prin schimbătorul de căldură al unității exterioare la o presiune de aproximativ 2 bari. Acolo, sub influența căldurii (energiei) de grad scăzut a aerului exterior, se transformă în gaz, acumulând energia obținută în acest proces.
- În compresor, presiunea gazului crește la 23-25 bar, drept urmare freonul se încălzește până la 70-90°C și se deplasează către modulul hidraulic.
- În schimbătorul de căldură al modulului hidronic, freonul se condensează, transferând căldură către circuitul de apă. Freonul lichid răcit își continuă apoi călătoria către unitatea exterioară.
- În supapa de expansiune (regulatorul de debit), presiunea agentului frigorific scade brusc. Freonul curge apoi înapoi în schimbătorul de căldură al unității exterioare pentru a începe un nou ciclu.
Prezența unei valve cu patru căi înaintea compresorului permite pompelor de căldură Gree să fie reversibile. Cu alte cuvinte, pompele de căldură Versati pot inversa direcția de curgere a agentului frigorific pentru a comuta de la modul încălzire la modul răcire și invers. În timpul funcționării de încălzire, agentul frigorific se condensează în schimbătorul de căldură al modulului hidronic. În timpul funcționării de răcire, se produce condens în schimbătorul de căldură al unității exterioare.

Domeniul de aplicare
Echipamentul Gree Versati 3 poate fi utilizat cu încălzire hidraulică prin pardoseală, radiatoare, unități de ventilație cu convectoare montate pe perete, tavan și conducte, precum și cu panouri solare și alte sisteme de încălzire la fața locului. Este ideal pentru:
- Pentru locuințe private cu o suprafață de 40 m² sau mai mult: economii la încălzirea electrică de 4 ori sau mai mult!
- Pentru restaurante: reducerea la mai mult de jumătate a costurilor de încălzire în perioadele reci ale anului, plus posibilitatea de a utiliza căldura generată în bucătărie.
- Pentru birouri: încălzire și climatizare rentabile cu ventiloconvectoare – economisiți de 2,5 ori energia pentru încălzire și climatizare!
În plus, pompele de căldură Gree pot fi combinate în grupuri pentru a furniza apă caldă, încălzire sau răcire clădirilor de diferite înălțimi. Cu o întreținere adecvată, acestea sunt proiectate să reziste zeci de ani. Pentru proprietăți comerciale și case mari, pompele de căldură Gree Versati se amortizează în mai puțin de cinci ani!
Specificațiile unității exterioare

Specificațiile unității interioare

Factorul de corecție COP vă permite să calculați coeficientul real de conversie a energiei electrice în energie termică, în funcție de temperatura aerului exterior și de temperatura setată pentru încălzirea apei în hidromodul.
COP real = COP nominal (de exemplu 4,59) * coeficient din tabel (de exemplu 0,85 la o temperatură exterioară de -2 grade C și o temperatură a apei de 40 grade C) = 3,9. Adică, pentru fiecare kW de energie electrică consumată, pompa va produce 3,9 kW de căldură.
Informațiile despre produs sunt doar cu titlu informativ și nu obligă producătorul sau magazinul să furnizeze produsul exact așa cum este descris. Producătorul își rezervă dreptul de a face modificări minore produsului, inclusiv aspectul, culoarea, modelul sau designul, fără notificare prealabilă.




